Breaking News
Home / Human Rights /  “بیانیه جمعی از نویسندگان، هنرمندان، کنشگران و فعالان سیاسی، مدنی و حقوق بشر در همسویی با “تحریم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰”

 “بیانیه جمعی از نویسندگان، هنرمندان، کنشگران و فعالان سیاسی، مدنی و حقوق بشر در همسویی با “تحریم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰”

یارسان مدیا
ارسالی از طرف تیم مدیریت کمپین تحریم انتخابات
14 خرداد 1400

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مرجع اصلی هدایت کشور با بخشیدن اختیارات بی‌حد و حصر به جایگاه رهبر و نهادهای زیر نظر او کارایی قوای سه گانه کشور را به عنوان ارکان اصلی اداره کشور در جهت پیشبرد خواست مردم به زیر سوال کشانده و هرگونه مشارکت در انتخابات برای اعمال تغییر بنابر کارنامه نهادهای منتخب در انتخابات‌ گذشته را بی‌اثر می‌کند.
از باب مثال قوای مقننه و مجریه که قرار است بر اساس رای و نظر مردم انتخاب شوند متعهد به عبور از فیلترینگ شورای نگهبان که توسط رهبر انتصاب می‌شوند هستند. به این ترتیب اعضا از بین افراد خودی و مطیع به سمت دو نهاد مقننه و مجریه در پوشش انتخابات گماشته می‌شوند و بدین گونه استقلال هر دو نهاد را سلب کرده و در عمل نقش این دو قوا را از نهادی منتخب به نهادی پوششی و تدارکاتچی تغییر داده است و در نتیجه ی مدیریت این چنینی فساد سیستماتیک،سوء استفاده از منابع ثروت،تبعیض در زمینه‌های مختلف، سرکوب جامعه مدنی و فضای بسته سیاسی به وجود آمده است.بدین ترتیب ارکان اصلی قدرت به انحصار مقام رهبر در آمده است و برگزاری انتخابات برای نهادهای به ظاهر منتخب مردم را به پرده نمایش تبدیل کرده است.
بنابراین آنچه که از پس رای دادن بر می‌آید دادن وجاهت قانونی و مشروعیت به حاکمیت در جهت پیشبرد سیاستهای خصمانه و ایدئولوژیک نظام در داخل و خارج از کشور است.
ما مردم ایران طی چهار دهه گذشته بارها با امید تغییر به پای صندوق رای رفته تا به حاکمیت پیام آنچه را که مورد نظر عموم مردم ایران است را برسانیم. اما شوربختانه تا به امروز نتیجه‌ای حاصل نشده و این اصل عموم مردم را به نقطه تحریم انتخابات و گذار از جمهوری اسلامی رسانده است.
بدین ترتیب ما جمعی از نویسندگان، هنرمندان، کنشگران، فعالان سیاسی،مدنی، نهادها و تشکل‌ها، حاکمیت موجود را ساختاری فرسوده و ضد دموکراتیک قلمداد کرده و تحریم انتخابات را یکی از راه‌های تضعیف سازی رژیم با در نظر گرفتن حفظ منافع جانی مردم می‌دانیم و در این راستا از عموم مردم شریف ایران از تمامی اقشار جامعه، طیف‌های فکری و جریان‌های سیاسی دلسوز، دانشگاهیان، روشنفکران، فعالین مدنی و سیاسی که دلسوزانه به وضعیت کشور اهمیت می‌دهند دعوت می‌نماییم که به کارزار همگانی تحریم انتخابات بپیوندید تا گامی هر چند اندک در راه رسیدن به خواسته‌های بر حق مردم ایران برداریم.
لیست اسامی امضا کنند گان:
۱. میترا بابک “فعال سیاسی و روانشناس”
۲. حسین احمدی نیاز “حقوقدان و وکیل”
۳. پژمان شریعتی “فعال سیاسی”
۴. طاهره خرمی “فعال مدنی و روان درمانگر”
۵. محمد رضا اسکندری “روزنامه نگار”
۶. محمد ابوطالبی “فعال حقوق بشر”
۷. آزیتا رضایی “نویسنده و فعال حقوق زنان”
۸. دلشاد قبادی “روزنامه نگار”
۹. ضیا شارو “نویسنده و پژوهشگر”
۱۰. کاوه آهنگری “فعال سیاسی”
۱۱. بیژن آقاویسی “فعال سیاسی و فرزند اعدامی”
۱۲. علی‌اصغر خسروی “فعال سیاسی و نویسنده”
۱۳. آزاد بهرامی “فعال حقوق‌بشر”
۱۴. علیرضا اسکندری “روزنامه‌نگار و فعال سیاسی”
۱۵. احسان حیاک “کنشگر سیاسی”
۱۶. محمود حوالات “فعال حقوق بشر”
۱۷. سید علی رضوی “فعال سیاسی”
۱۸. صدیقه جعفری “فعال حقوق بشر”
۱۹. مونا سرداری “ترانه سرا و فعال حقوق بشر”
۲۰. محمد گلستانجو “فعال حقوق بشر”
۲۱. هادی درتومی “فعال حقوق بشر”
۲۲. آرمین کرمی “خواننده”
۲۳.کاوه حُدایی “کنشگر سیاسی”
۲۴. مریم برزگر “وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر”
۲۵. مهرانگیز نعمتی “روزنامەنگار و فعال حقوق زنان”
۲۶. رشید محمدی “بازیگر و کارگردان”
۲۷. مریم سلطانی ” کنشگر مدنی”
۲٨. احمد وحدانی “فعال سیاسی”
۲۹. مهدی مهر آموز “شاعر و نویسنده”
۳۰. مهیم سرخوش “مسئول روابط خارجی حزب بلوچستانء راجی تپاکی”
۳۱. سعید مهدوی “نویسنده”
۳۲. سید اشکان حسینی “عضو شورای مرکزی سازمان دموکراتیک یارسان”
۳۳. طیبه اصغرزاده “فعال سیاسی”
۳۴. حبیب الله سربازی “دبیر کل حزب بلوچستانء راجی تپاکی”
۳۵. علی حمید “روزنامه نگار”

Visits: 19