Home / پانل آزاد / نامه علی اصغر خسروی سخنگوی سازمان دمکراتیک یارسان به آقای روحانی

نامه علی اصغر خسروی سخنگوی سازمان دمکراتیک یارسان به آقای روحانی

جناب آقای روحانی،

مقام ریاست جمهوری، بی تردید آگاه به تمامی اوضاع و احوال 37 ساله ی ناعدالتی و ویرانگری در مناطق یارسان نشین غرب کشور می باشند. در تابستان 1358 هلیکوپترهای هوانیروز‎ ، مستقر در پادگان حاجی ٱباد به سرکردگی خلبانان سرهنگ کشوری، علی اکبرشیرودی و سهیلی که هم چون مثلث شوم بر فراز روستا ها و چادر نشینان ایلات از گهواره گوران گرفته تا ازگله، گاوری، قلخانی و ارتفاعات دالاهو زیر باران راکت و بمبهای میکروبی گرفته و مردم را به خاک و خون کشیدند وموجب کشتار و زخمی شدن صده ها انسان بیگناه شدند. نمونه ای دگر از اجحاف و ستم بر یارسانیان را می توان زنده به گور کردن آنها در میادین نبرد علیه دشمن به بهانە عدم انطباق اصول عقیدتی با نظام جمهوری اسلامی نام برد. چون یارسانیان مطابق دستور دینی و پیشوای دینشان مخالف خشونت و خون ریزی هستند، ازدرگیری با نیروهای جمهوری اسلامی اجتناب ورزیدند، این در حالی بود که نیروهای نظامی جمهوری اسلامی همزمان با هجوم به کردستان و اورامانات به مناطق یارسان نشین نیز یورش بردند. این یورش نیروهای سپاه پاسداران به مناطق یارسان نشین باعث ایجاد رعب و وحشت در میان یارسانیان شده به گونه ای که آنها ناخواسته به طرف مرزهای عراق فرار کردند، غافل از اینکه ارتش حزب بعث عراق نیز به شیوه ای وحشیانه با آنها برخورد کردند. نتیجه ی اقدامات سرکوبگرانه ی نیروهای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی علیه یارسانیان، انتقال اجباری آنها از نقاط مرزی عراق به غرب ین کشور و قرار دادن آنها در سخت ترین شرایط معشیت و زندگی در اردوگاهی به اسم ارودگاه “رمادیه “بود.

سیاست اهانت و افترا به مردم یارسان توسط نظام حاکم بر ایران به اعتراض یارسانیان انجامید به طوری که این اعمال ناپسند و ناروا در همدان، صحنه و کرمانشاه به خودسوزی چند یارسانی انجامید.

آقای روحانی ،

کلیه سردمداران خرد و کلان اعم از روحانیون و غیر، در مناسبتهای مختلف در زمینه توهین و افترا به یارسانیان از همدیگر پیشی میگریند، این اقدامات تبعیض گرایانه و ضد یارسانی از دید آنها پنهان نیست. این سیاست از این فراتر رفته و به وسائل ارتباط جمعی و روزنامه ها، که از بیت المال تغذیه مالی می شوند سرایت نموده است به گونه ای که سایت فرقه نیوز در صفحه ای اول در روز عید خاوندکار پا را از گلیم خود فراتر گذاشته و دین یاری با القابی نظیر زاله و افراطی مخاطب قرار دادند این در حالیست که دین یاری مخالف استعمال هرگونه رفتار خشونت آمیز، تفریط و افراط می باشد. توهین یک روزنامه وابسته به مراکز قدرت به یک جامعه عظیم غیر اسلامی میتوان فراخوان یا دعوت به استفاده از خشونت علیه یارسان محسوب شود و عواقب آن متوجه نظام حاکم بر ایران می شود.

فراتر از این ظلم های روا شده بر علیه جامعه یارسان، تبعیض های دیگری همچون نداشتن حق شهروندی در تمامی عرصه ها، محرومیت از تدریس به زبان مادری، نداشتن حق و حقوق در انجام فرایض دینی، آویختن عکس و نوشته های اسلامی در اماکن مقدس یارسانی که خلاف میل باطنی پیروان دین یاری ومردم جامعه یارسان می باشد و عدم اختصاص بودجه برای ساختن جمخانه و بازسازی معابد یارسانی با تمام قوانین بین المللی مغایرت دارد و در تضاد آشکار با دین یاری می باشد، واقعا بسیار ظلمانه می باشد.

ما از رئیس جمهور آقای روحانی می پرسیم اگر در روزهای آخر ریاست جمهوریت چنین قدرتی به جناب روحانی تفویض شده، خوب است ولی آیا آقای دکتر روحانی این موضوع را با آقای خامنه ای در میان گذاشته است؟ آیا حکومت و مجلس برای به رسمیت شناختن دین یاری بعنوان یک اقلیت دینی برابر ضوابط ومقررات سازمان های حقوق بشری و کنوانسیونهای آن قبول دارد؟

جامعه یارسان از دولت جمهوری اسلامی می خواهد زیر نظر کارشناسان ملی و بین‌المللی کلیه خسارت وارده و ضررهایی که به ناحق به مردم یارسان وارد شده ،از هر حیث جبران شود!!

 

علی اصغر خسروی

سخنگوی سازمان دمکراتیک یارسان

Visits: 50

دیدگاهتان را بنویسید