Home / پانل آزاد / نگاهى گذرا بر اوضاع كردستان ايران

نگاهى گذرا بر اوضاع كردستان ايران

یارسان مدیا
03.11.2018

مریوان راخ:

مریوان ڕاخ

 

متأسفانه سیاست حکومت مرکزی ایران همیشه مبتنی بر این بوده است که مناطق کردستان را در تمام زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در محرومیت و سرکوب نگه دارد. رژیم جمهوری اسلامی هیچ اقدامی جهت رفاه و پیشرفت مردمان نجیب و متمدن مناطق کردنشین انجام نداده و در اجرای پروژه‌هایی همانند غارت انواع معادن غنی منطقه و سد سازی‌های غیر اصولی که تأثیرات مخرب ‌آن بر اکوسیستم و جغرافیای کردستان برای همیشه ماندگار خواهد بود و همچنین احداث جاده های نظامی در تمامی مناطق کردستان، همواره منافع سرکوبگرانه‌ی خود را مد نظر داشته است.

درصد بالای از مردم کردستان در زیر فقر زندگی میکنند.

رژیم آخوندی ولایت فقیه هر ساله بودجه‌ای چند میلیون دلاری جهت امور امنیتی- نظامی و میلیتاریزه کردن مناطق کردستان هزینه می‌کند که بجز ناامنی و ایجاد هراس برای اهالی منطقه، ارمغان دیگری همراه نداشته است.

هر گاه که ندای حق‌طلبانه‌ی ملت آزادیخواه کرد در طلب حقوق انسانی خود به گوش حکومت دیکتاتور ایران رسیده، پاسخی غیر از گلوله، اعدام، شکنجه، ترور و زندان دریافت ننموده است. با یادآوری این مطلب که نیرنگ و تزویر همواره ابزار قدرتمندی در دست رژیم ولایت فقیه بوده است .

اگر وضعیت اقتصادی کردستان ایران را در چند جمله خلاصه کنیم، باید گفت که رژیم جمهوری اسلامی با انواع روش‌های فریبکارانه مانند عدم اجرای پروژه‌های تولیدی و بازرگانی و طرح‌های اقتصادی کلان و مادر در کردستان، همواره اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم را وخیمتر نموده و در مواردی با ابزار فشار و تطمیع و گرسنه نگه داشتن مردم توانسته است که بخشی از افراد ناآگاه و تهیدست جامعه را با عناوین مختلف از جمله بسیجی، اطلاعاتی، جاش! (جاش اصطلاحی است کە برای کردهای کە بر خاطر مادیات در خدمت حاکمان مرتجع در می آیند)  و غیره به سمت خود بکشاند، هر چند که این افراد در آینده باید پاسخگوی مردم و فرزندان خود باشند و تاریخ جز به نام مزدور و خیانتکار از آنها یاد نخواهد کرد.

آمارهای بیکاری، فساد، جرم و جنایت هر روزه و حتی در رسانه‌ها و جراید سانسورشده‌ی خود رژیم نیز گوش فلک را کر کرده است. آمار مبتلایان به موادمخدر، آمار طلاق و بچه‌های خیابانی و بی سرپرست به حدی رسیده که عمق فاجعه به ناکجاآباد سر می‌کشد. اگر به مدیریت ناکارآمد دولت‌های وابسته به رژیم توتالیتر جمهوری جهل و سرکوب از ابتدای این حکومت نگاهی عمیق و منصفانه انداخته شود می‌توانیم ببینیم که هر کدام از دولت‌های این رژیم که با انواع شعارهای فریبکارانه مانند: سازندگی، اصلاحات، تدبیر و امید و… زمام مدیریت جامعه را به دست گرفته‌اند، نه تنها برای ملت کرد بهبودی در اقتصاد و سیاست ایجاد نکرده، بلکه روز به روز عرصه را بر اقشار جامعه تنگتر و وضعیت معیشت مردم را وخیمتر نموده است.

تجربه و عملکرد به ما نشان داده که رژیم جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه امکان و فضا را برای هیچ نوع آزادی بیان و گفتگویی فراهم نکرده و همواره با ایجاد خفقان، ترس و خشونت با مخالفان و منتقدان خود برخورد نموده است. در چنین اوضاع و شرایطی مسئولیت احزاب و سازمان‌های سیاسی و مدنی ملت کرد که همگی انواع مختلف ظلم و ستم رژیم ایران را در طول این چند دهه تجربه کرده‌اند، روزبه‌روز سنگینتر می‌شود و باید فعالیت خود را در برابر این رژیم دیکتاتور مضاعف نمایند. مردم کردستان ایران چشم انتظار عملکرد شفاف و مستقیم احزاب و رهبران خود می‌باشند و با توجه به ظلم و بیداد حکومت دیکتاتور ایران در قبال ملت کرد که به شکل مختصری به آن اشاره گردید، ملت ما این ظرفیت و پتانسیل را در خود می‌بینند که، برای هر نوع خیزش و برخوردی با این رژیم دیکتاتور، همکاری نمایند.

03.11.2018

مریوان راخ

 

Visits: 375