یک منبع حقوق بشری در کردستان ایران روز دوشنبه 30 دسامبر 2019 از اذیت و آزار جنسی و تهدید به تجاوز دست‌کم سه دانش‌آموز مریوانی بازداشت شده در اعتراض‌های آبان در این شهر خبر داد.

شبکه حقوق بشر کردستان که با تعدادی از شاهدان عینی و منابع مطلع خود در شهر مریوان گفت‌وگویی انجام داده است در گزارشی نوشت: «بازجویان امنیتی سازمان اطلاعات سپاه مریوان که از سوی فردی به نام «حاجی میثم» هدایت می‌شدند، دست‌کم سه دانش‌آموز را با ابزارهایی مثل باتوم تهدید به تجاوز کردند و همزمان مورد اذیت و آزار جنسی قرار دادند. این سه دانش آموز پس از چند روز با کفالت آزاد شده‌ و از سوی بازجویان امنیتی تهدید شده‌اند که نباید به هیچ وجه مساله شکنجه‌های جسمی و آزارهای جنسی را با کسی مطرح کنند.

در ادامه این گزارش آمده است «به دنبال اعتراضات مردمی آبان ماه در بسیاری از شهرهای ایران، نهادهای امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی اقدام به سرکوب گسترده و همراه با خشونت شهروندان معترض کردند. بر اساس گزارش رسانه‌های مستقل و سازمان‌های حقوق بشری طی این اعتراضات صدها نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند. بنا به تحقیقات شبکه حقوق بشر کردستان تنها در شهرهای کردنشین بیش از هزار شهروند بازداشت شده‌اند که از سرنوشت تعدادی از این افراد همچنان اطلاعی در دست نیست.»

کاوه کرمانشاهی، سخنگوی شبکه حقوق بشر کردستان در این باره گفت: «با گذشت یک و ماه نیم از اعتراضات مردمی آبان ماه و سرکوب شدید و خشونت آمیز این اعترضات مسالمت‌آمیز از طرف حکومت ایران، اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری از میزان خشونت به کار گرفته شده از سوی نیروهای انتظامی و امنیتی با معترضان در خیابان‌ها و بازداشتگاه‌ها در اختیار رسانه‌ها و سازمان‌های حقوق بشری قرار می‌گیرد. شبکه حقوق بشر کردستان نیز به عنوان یک سازمان حقوق بشری که فعالیت‌های خود را روی کردستان ایران متمرکز داشته است، طی این مدت از طریق پیگیری‌ها و تحقیقات خود به اسناد و شواهدی دست یافته است که حاکی از میزان بالای خشونت به کار گرفته شده از سوی ماموران امنیتی با افراد بازداشت شده در شهرهای مختلف کردستان است.»

به گفته سخنگوی شبکه حقوق بشر کردستان، نگهداری طولانی مدت بازداشت ‌شدگان در سلول‌های انفرادی کوچک، تحمیل گرسنگی طولانی مدت به آنها، محدودیت استفاده از سرویس‌ بهداشتی و عدم مداوای بازداشت‌شدگانی که در جریان اعتراضات زخمی شده‌اند از مواردی هستند که تعدادی از شهروندان بازداشتی پس از آزادی به این سازمان حقوق بشری اطلاع داده‌اند. همچنین موارد متعددی از شکنجه‌های جسمی و آزار و اذیت‌های جنسی نیز به شبکه حقوق بشر کردستان گزارش شده که بخشی از آن در این گزارش آمده است.

کاوه کرمانشاهی در ادامه با اشاره به موارد مطرح شده در این گزارش، گفت: «طی این مدت گزارش‌های متعددی دریافت کردیم و در گفت‌وگو با منابع موثق خود در شهرهای کردستان نسبت به راستی آزمایی این گزارش‌ها اقدام کردیم. برای ما مشخص شده است که شکنجه‌های جسمی در شکل گسترده و شدیدی در بازداشتگاه‌های امنیتی و انتظامی صورت گرفته و حداقل در یک مورد منجر به مرگ یک مرد جوان در مریوان شده است.

همچنین اخباری از اذیت و آزارهای جنسی و حتی تجاوز به کودکان به وسیله باتوم در بازداشتگاه‌ها به ما رسیده است که تحقیقات ما در این موارد همچنان ادامه دارد. اما تا همین حد وقوع آزار و اذیت جنسی و تهدید به تجاوز در مورد سه پسر دانش‌آموز که در جریان اعتراضات آبان ماه در مریوان بازداشت شدند، ثابت شده است. اما اسامی این افراد بنا به ملاحظات امنیتی، تهدید خانواده این افراد از سوی سپاه و همچنین حفظ حریم خصوصی این کودکان نزد شبکه حقوق بشر کردستان محفوظ است.»

به گفته این منبع حقوق بشری «تعداد زیادی کودک زیر ۱۸ سال که در جریان اعتراضات روزهای ۲۵ و ۲۶ آبان‌ماه در شهر مریوان بازداشت و به بازداشتگاه سازمان اطلاعات سپاه واقع در پادگان سپاه در اطراف میدان سپاه مریوان منتقل شده‌ بودند، در این بازداشتگاه همراه صدها شهروند بازداشتی دیگر به مدت چند روز مورد شکنجه‌های شدید روحی و فیزیکی قرار گرفته‌اند.»

شبکه حقوق بشر کردستان در ادامه این گزارش عنوان کرده «خانواده این افراد به دنبال مشاهده مشکلات روحی و روانی فرزندان خود از انجام اذیت و آزارهای جنسی و حتی احتمال تجاوز آگاه شده‌اند، اما به دلیل ترس از واکنش سپاه از ثبت شکایت صرف نظر کرده‌اند. همچنین این کودکان تحت تاثیر اتفاقاتی که در زمان بازداشت تجربه کرده‌اند، هنوز حاضر به بازگو کردن جزئیات رفتارهایی که با آنها شده، نیستند.»

گفتنی است در اعتراضات نوامبر (آبان) گذشته شهرهای کردنشین مریوان، کرمانشاه و جوانرود و شهرهای عرب‌نشین جراحی، کوت عبدالله و معشور (ماهشهر) از مناطقی بودند که شاهد شدیدترین برخورد خشونت‌آمیز از سوی نهادهای امنیتی و انتظامی بود.

یارسان میدیا