Home / پانل آزاد / مواردی از نقض حقوق بشر در ماهی کە گذشت

مواردی از نقض حقوق بشر در ماهی کە گذشت

یارسان مدیا
23.10.2020

فرشید سلطانی

رژیم حاکم بر ایران از ابتدای تاسیس خود، اقدام بە نقض حقوق بشر در ایران بخصوص شرق کردستان کرد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب جمعیت، رتبه نخست اعدام در دنیا را دارد. طی ماە گذشتە یعنی مهرماە، ماشین کشتار جمهوری اسلامی، دستکم ١٧ نفر را در ایران بە طناب دار سپرد.  از آن جملە مێتوان بە آرمان عبدالی اشارە کرد. کودکی کە پس از قبولی اعاده دادرسی و محاکمه مجدد، توسط دادگاه کیفری استان تهران بە اتهام قتل، به اعدام محکوم شد.

در شرق کردستان نیز یک زندانی بە نام شهرام تخشا اهل کرماشان کە از سال ٩٦ در زندان شهر سنە زندانی بود، روز چهارشنبە ٣١ مهرماە در زندان این شهر اعدام شد. لازم بە ذکر است کە بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام مخفیانه می‌نامند.

همچنین شامگاە ۲۸ مهرماە، عادل مکرم، زندانی سیاسی کُرد برای دومین بار در زندان ارومیه اقدام به خودکشی کرد. نامبردە کە بە اتهام عضویت در حزب دموکرات کردستان ایران و خروج غیرقانونی از مرز دستگیر و زندانی شدە است، در حالی که در اعتصاب غذا بود با زدن رگ پای خود و خوردن شیشه در سلول انفرادی زندان اقدام به خودکشی کرد.

این در حالی‌ست کە زندانیان سیاسی زن کردی همچون مژگان کاوسی، سکینه پروانه و زینب جلالیان کماکان در حبس و تحت فشار نهادهای امنیتی رژیم قرار دارند. تیراندازی نیروی بە اصطلاح انتظامی رژیم بە یک خودروی حامل دو نوجوان کرماشانی نیز از جملە رخدادهای مهم ماە گذشتە در ایران و شرق کردستان بود.

عصر روز پنجشنبه ۲۴ مهرماه ۹۹، در پی تیراندازی نیروهای نظامی رژیم در شهر کرماشان به یک خودروی سواری، یک نوجوان ۱۷ ساله به‌نام اشکان عزیزی، به قتل رسید و نوجوان ۱۷ ساله دیگری به ‌نام برهان عزیزی، به ‌شدت زخمی شد.

در ماە گذشتە نیز همچون ماەهای پیش از آن، کشتار کولبران ادامە داشت.

بر اساس آمار شبکه حقوق بشر کردستان طی مهر ماه امسال دست‌کم ۲ كولبر به نام‌های مهدی زارعی و امین شمس با تیراندازی نیروهای مرزبانی ایران در مناطق مرزی بانه استان کردستان و چالدران استان آذربایجان غربی کشته‌ و ۱۰ کولبر و کاسبکار کُرد نیز مجروح شده‌اند.

این در حالی‌ست کە پس از انتقال جسد امین شمس به پزشکی قانونی چالدران، خانواده وی برای تحویل جسد مجبور به پرداخت مبلغ دو میلیون تومان به عنوان پول گلوله شده‌اند.

همچنین یک کاسبکار سقزی به نام هیوا وکیلی نیز در جریان تعقیب و گریز نیروهای انتظامی دچار سانحه تصادف شده و جان خود را از دست داده است.

لازم بە ذکر است در حالی موارد متعدد نقض حقوق بشر در ایران و شرق کردستان را توسط رژیم حاکم بر ایران شاهد هستیم کە اخیرا، تحریم‌های تسلیحاتی علیە این رژیم برداشتە شدە و این مسئلە امکان تجهیز هرچە بیشتر حکومت تهران علیە مردم را قوت بخشیدە و انتظار حملات گستردە تر توپخانەای و پهبادی بە مناطق مختلف کردستان فزونی یافتە است.

فرشید سلطانی

بازدیدها: 43