Home / آرشیو سدی / پیام سازمان دمکراتیک یارسان بمناسبت فرارسیدن سال ٢٠٢١ میلادی 

پیام سازمان دمکراتیک یارسان بمناسبت فرارسیدن سال ٢٠٢١ میلادی 

یارسان مدیا
‏31‏.12‏.2020

سازمان دمکراتیک یارسان آغاز سال جدید میلادی را به تمامی پیروان مسیحیت، به ویژه هم میهنان تبریک گفتە و امیدوار است کە سال ٢٠٢١ سال آشتی و همزیستی مسالمت‌آمیز و مدارا در جهان باشد و مردم ایران و خاورمیانە بە خواستەهای دیرینەی خویش، کە همان آزادی و دمکراسی، امنیت سیاسی و اجتماعی می‌باشند، برسند.

در سال ۲۰۲۰ تحولات مهم و تاثیرگذار زیادی در صحنه‌های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی جهان به وجود آمد. شیوع ویروس کرونا و آمار بی‌سابقه مرگ و میر ناشی از آن، کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران حکومت اسلامی ایران در عراق، هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین از سوی پدافند هوایی سپاه پاسداران، انفجار مهیب در بندر بیروت، حملات تروریستی اسلامگرایان افراطی در پاریس و برلین، برقراری ارتباط  بین اسراییل و برخی از کشورهای عربی منطقه در پی اقدامات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، خروج بریتانیا پس از ۴۷ سال عضویت در اتحادیه اروپا، موج اعتراضات شهروندان آمریکایی به دنبال قتل جورج فلوید شهروند سیاه پوست آمریکایی بر اثر خشونت پلیس در شهر میناپولیس و همبستگی شهروندان کشورهای زیادی در دنیا با اعلام حمایت خود از جنبشBlack Lives Matter”، انتخابات جنجالی آمریکا و شکست دونالد ترامپ و پیروزی جو بایدن، همچنین تولید واکسن کوید ١٩ در سریع‌ترین زمان ممکن از جمله رویدادهای مهم و تاثیرگذار در خاورمیانه و جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی بودند.

با توجە بە وضعیت استثنایی در سایە کرونا سال ٢٠٢٠  برای مردم کشورهای پیشرفتە دنیا، سالی همراە با تجربیات تازە و خود را وقف دادن با وضعیت موجود و حفظ موقعیت اقتصادی و امنیتی و دستاوردهای در سطوح و عرصەهای مختلف بودە، اما در بسیاری از کشورهای جهان سوم متاسفانە سالی فاجعەبار، ناخوشایند و همراە با تورم اقتصادی بیشتر و نادیده‌گرفتن حقوق انسان‌ها و اقلیت‌های دینی، مذهبی، عقیده‌ای و ملی تحت ستم بود.
به دنبال خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم‌های اقتصادی با “فشار حداکثری”  برای به زانو در آوردن حکومت جمهوری اسلامی ایران، زندگی مردم عادی را بیش از پیش تحت فشار قرار داد و  فشار این تحریم‌‌ها بر دوش اقشار کم‌درآمد و ضعیف‌ترین لایه‌های جامعه ایران بودە است.
ایران در سطح بین‌المللی منزوی و کشوری حامی تروریسم و بانی بی‌ثباتی در منطقە معرفی شدە است. آمار بالای زندانیان سیاسی، اعدام‌های سیاسی، خفقان و سرکوب منتقدین و دگراندیشان جمهوری اسلامی را بە یک نظام توتالیتر ایدئولوژیک مذهبی تبدیل کردە است. اعدام‌های اخیر، مخصوصاً اعدام نوید افکاری و روح اللە زم ، موجی از محکومیت جمهوری اسلامی از طرف جهان نیان را در پی داشت. جمهوری اسلامی ایران توسط سازمان‌های حقوق بشری، سازمان ملل متحد، یونسکو، عفو بین‌الملل و اتحادیە اروپا محکوم بە نقض و پایمال کردن حقوق بشر و گرچه در اکثر کشورهای جهان مجازات اعدام به کلی لغو شده، اما در حکومت اسلامی ایران صدور و اجرای حکم اعدام نه تنها همچنان پابرجا است، بلکه این اعدام‌ها بدون محاکمە عادلانە برگزار شده است.
در حالی‌کە روابط مابین اعراب و اسرائیل وارد فاز تاریخی و رو به بهبود شده، ایران ارتباط خوبی با کشورهای عربی ندارد و در انزوا قرار گرفتە است. مردم ایران در سخت‌ترین موقعییت به سر می‌برند و آزادی‌های اساسی از قبل محدودتر گشتە است. مردم از لحاظ اقتصادی در بدترین شرایط تاریخ بر سر کار آمدن حکومت اسلامی هستند و تاب تحمل‌شان از این رژیم به پایان رسیدە است.
سال ٢٠٢٠ برای مردم مناطق کورد و یارسان‌نشین بخصوص استان کرمانشاە، مخصوصاً شهر سرپل‌ذهاب سالی طاقت‌فرسا و پر مشقت بود. بسیاری از مردم هنوز براثر زلزلە آبان ماە ٢٠١٧ در سرمای زمستان یا در کانکس زندگی می‌کنند یا به خاطر فقر اقتصادی، بیکاری و گرانی در سخت‌ترین شرایط زندگی به سر می‌برند.
مدارس و امکان آموزشی به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا تعطیل است. ساختار اقتصادی، مدیریتی و تکنولوژی بیش از حد ضعیف و عقب ماندە است، جمهوری اسلامی در برابر وضعیت کنونی به کلی ناتوان ماندە و حتی عاجز از تدریس آنلاین دانش آموزان است.
سرکوب، ناعدالتی و تبعیض شدید و به غارت بردن میلیاردها دلار از اموال مردم، مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در ایران باعث وضعیت موجود در ایران گشتە که نشان دهنده این است که نظام جمهوری اسلامی دیگر نمی‌تواند پاسخگوی خواستەهای امروز جوانان و مردم ایران باشد.

سازمان دمکراتیک یارسان امیدوار است کە سال جدید میلادی برای تمامی مردم جهان، منطقه و به ویژه ملت کورد و مردم سرتاسر ایران سالی به دور از کرونا، مملو از دستاورد، رسیدن بە خواستەهای خود و تامین آشتی، آزادی و عدالت اجتماعی باشد.

سازمان دمکراتیک یارسان بە یکایک هم میهنان مبارز و آزادی‌خواە ایران کە در زیر ستم دیکتاتوری دینی و کهنەپرستی به سر می‌برند درود و تبریک آغاز سال نو میلادی می‌گوید.
امیدواریم و در تلاش هستیم تا سال جدید میلادی، سال سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی ایران و سال پیروزی مردم به ستوه آمده‌ی ایران باشد. امید است مردم ایران فارغ از آنکە بە چە  گروە عقیده‌ای و آئینی، اتنیکی و سیاسی تعلق دارند، متحد و یکپارچە با عزمی راسخ در مبارزه خود علیە رژیم جمهوری اسلامی و ولایت فقیه ایران پیروز و به حقوق انسانی و دمکراتیک خود دست یابند.

سازمان دمکراتیک یارسان
شورای مرکزی
٣٠ ژانویە ٢٠٢٠

 

بازدیدها: 46