Home / بیانیە فارسی / بیانیە شورای مرکزی سازمان دمکراتیک یارسان  بە مناسبت سیزدهمین سالگرد تاسیس سازمان

بیانیە شورای مرکزی سازمان دمکراتیک یارسان  بە مناسبت سیزدهمین سالگرد تاسیس سازمان

یارسانمدیا
07‏ آوريل‏ 2024

PDF

فرزندان و جوانان فهیم یارسان –
یاران، اعضا و هواداران سازمان دمکراتیک یارسان –
آگاهید و نیک میدانید که؛

اولین و نخستین جرقه های جنبش آزادیخواهی باورمندان یاری و یارسانی در سرزمین همیشه اهورائی زاگرس، توسط رهبران و آزاد اندیشان آیینی بنام  بالویل دانا و شاه خوشین، زده شد.

آری؛
یاران شاه خوشین و بالویل دانای دالهو  توانستند بزرگ‌ترین نهضت آزادیخواهی و « انسان سالاری »  را با محوریت باور و اندیشه ی یارسانی در برابر  ایدئولوژی و آیین های بیگانه و مهاجم ، در جغرافیایی به وسعت سرزمین زاگرس، ( از سر قله های آرارات تا کناره ها و سواحل دریای عمان و خلیج زیبای مردمان ایران زمین )، سازمان دهی نمایند.

با آینده نگری رهبران دانا و خردمند این جنبشها و رشد و توسعه این حرکت ترقی خواهانه و انسان محور، آرام آرام نهضت های یارسانی بعدی با رهبری دیده دارانی چون بابا جلیل و بابا ناعوث و بابا سرهنگ دودانی ادامه یافت و نهایتا با ظهور سلطان سهاک برزنجی در دل کوردستان، مبارزه‌ی پانصد ساله ی این نیکمردان تاریخ ساز یارسان به بار نشست و سرانجام جهان بینی و نظام اندیشه و تفکر یاری تبیین یافت، و هر روز باورمندان و آزاد اندیشان گروه گروه و فوج فوج به این اندیشکده ی انسان ساز پیوستند و بر علیه آیین های بیگانه و تحمیلی قیام کردند و با همت یکدیگر و جمعی قانون و مقررات آیینی و دینی و. فرهنگی خود را به نام « دین یاری » در هورامان و دامنه های شاهو و دالاهو در محلی بنام پردیور برای همیشه بنیاد نهادند و عملا و آشکارا با قدرت خرد جمعی و دانایی در کوردستان اعلام موجودیت و پیروزی کردند.

مجاهدات و مبارزات در برابر ستم های ستمگران و خرافات و جهل و تاریکی دنیا پرستان منطقه ، روز به روز مناطق مختلف این جغرافیا را در نوردید و قدرتمندانه به پیش میرفت  که نهایتا در حدود دویست سال پیش با ظهور میر حیدر حیدری معروف به آسی براکه گوران در دالاهو و جمع آوری تمامی دست نوشته ها و متون و کلام های یارسانی، جامعه یارسان را سازماندهی تر  و منسجم تر نمودند.

نیک میدانیم که؛ در طی دو قرن اخیر، جهان شاهد تغییرات گسترده و جنگ‌های جهانی  و انقلاب ها و شورش های خونین فراوانی بوده است!

انقلاب ۱۳۵۷ در سرزمین ما و جنگ ویرانگر ایران و عراق آخرین تغییر قرن ما بود که این سرزمین متاسفانه به دست نااهلان و مرتجعین افراطی اسلامی افتاد و حکومتی بر ایران حاکم شد که به گواه تاریخ یکی از فاسدترین و وحشی ترین حکومت های تاریخ ایران بوده است . کشتار و اعدام و شکنجه آزادیخواهان و دگر اندیشان، نابودی

تمامی سرمایه های ملی و نابودی فرهنگ و ادبیات و تاریخ این سرزمین حاصل حکومت آخوندان بر ایران در طی چهل و شش سال اخیر بوده است!

باروتکده ی خاورمیانه و ظهور فرقه های افراطی مذهبی با ایدئولوژی های ضد بشری و ضد انسانی و وقوع جنگ‌های خانمان سوز منطقه ما، حاصل تفکرات ارتجاعی و عقب مانده آیت الله های حاکم بر کشور ماست.

و مماشات غرب در جلوگیری از سقوط رژیم اسلامی حاکم بر ایران بدست مردم ستمدیده و رنج کشیده سراسر ایران، که بارها تا تسلیم دیکتاتور پیش رفته است ، دردی است که گلوی هر مبارز و آزادیخواه این سرزمین را میفشارد .

و همین مماشات دول غربی باعث ماندگاری حاکمیت آخوندان، بر خلاف میل و اراده مردم ایران ، گشته است.

با استقرار حکومت ارتجاعی اسلامی بر ایران در سال ۱۳۵۷ و صادر کردن ملاها و آخوندها به مناطق یارسان نشین در غرب کشور برای تبلیغ اسلام سیاسی شیعی و تحمیل اجباری ایدئولوژی مرتجعین آخوندی به مردم یارسان که باورمند به آیینی دیگر بودند، عملا جامعه یارسان وارد جنگی نابرابر با حکومت حاکم بر ایران شد .

این ستمگران هیات حاکمه ، با اعزام نیروهای نظامی سرکوبگر و وحشی و دادگاههای صحرایی و نظامی، تمامیت حقوق شهروندی و بشری مردم جامعه یارسان را مورد حمله و تهاجم ظالمانه قرار دادند و به کشتار و شکنجه و دستگیری مردم بیگناه و بی دفاع و آزادیخواهان یارسانی پرداختند و موجب وحشت و آوارگی و کوچ اجباری بسیاری از مردم یارسان به مناطق مرزی ایران و عراق شدند.

اولین تشکل مبارزاتی و سیاسی جامعه یارسان برای دفاع مشروع از حقوق پایمال شده مردم یارسان در برابر تاریک اندیشان مذهبی قم و تهران ، در همین هنگامه به وقوع پیوست و با همت و از خودگذشتگی گروهی از جوانان مبارز یارسان در دل کوهستانهای هم مرز ایران و عراق تحت نام « جنبش مقاومت جامعه اهل حق » تشکیل شد و تاریخ ساز شد.

جنبشی که هر چند عمر آن به دلایل دشواری های آن زمان زیاد طول نکشید اما سنگ بنا و هسته مرکزی جریانی سیاسی را پایه گزاری نمود که امروزه با افتخار نمایندگی سیاسی جامعه یارسان را در خارج کشور به دوش میکشد.

و سرافراز از این تاریخ سازی؛ توانسته است که برنامه ها و اهداف خود را به تشکیلات و کانون های داخل کشور پیوند دهد و دادخواهی مردم ستمدیده یارسان را به گوش مجامع بین المللی و حقوق بشری و جریانات سیاسی داخل و خارج کشور و حتی اروپایی برساند

امروز سیزدهمین سالیاد این پروسه ی بزرگ یارسانی بنام « سازمان دمکراتیک یارسان » است .

سازمانی که ۱٢ سال پیش در این ایام نوروز ماه در برگزاری کنگره ای بنام اتحاد یارسان، تاریخ سازی کرد و تشکیلات خود را مدرن و سازماندهی نمود. شایسته است بدانیم که نوروز و ئاگر نوروز در طول تاریخ موجودیت یارسان ها، همواره سرآغاز خیر و نیکروزی برای این جامعه بوده است.

شادمان از چنین وصالی، امیدوار و باور داریم که به مصداق این کلام یاری  و مجاهدت و مبارزه ی آزادیخواهان، جشنی بزرگ و تاریخی به میمنت طلوع آزادی برای مردم یارسان و تمامی خلق های تحت ستم در سراسر جهان در راه است.

طبلی بنوازیم نفیر شادی
پری یارستان بو و آزادی

آری !

هم اکنون سازمان دمکراتیک یارسان بعنوان نماینده سیاسی و تشکیلاتی جامعه یارسان، خود را مسئول میداند؛ بعنوان بخشی بزرگ و تاثیر گزار از انقلاب و شورش « ژن ، ژیان ، آزادی » تا رهایی کامل ایران همراه و همگام جریانات سیاسی و مبارزاتی دموکراسی خواه و عدالت محور، به مبارزه خود ادامه داده و تا رسیدن به اهداف سیاسی و مبارزاتی خود برابر با « برنامه و اساسنامه » سازمان دمکراتیک یارسان، لحظه ای درنگ نخواهد کرد .

و در این راه به یاری و همیاری تمامی جوانان آزادیخواه و مبارز یارسانی در داخل و خارج کشور ارج می نهیم و خواهان و خواستاریم آگاهانه و سرافرازانه به صفوف مبارزین و اعضا سازمان دمکراتیک یارسان بپیوندید.

باشد که؛ جشن پیروزی نهایی بر حکومت اسلامی و مرتجعین افراطی حاکم بر ایران را همراه با شما آزادیخواهان در تمامی شهرهای یارسان نشین با سایر مردم سراسر ایران بر پا کنیم و بانگ آزادی سر دهیم.

 

گرامی باد سالروز تاسیس سازمان دمکراتیک یارسان .

شورای مرکزی سازمان دمکراتیک یارسان

هفتم آپریل ۲۰۲۴