Home / بیانیە فارسی / به مناسبت سالروز بمباران شیمیایی زرده

به مناسبت سالروز بمباران شیمیایی زرده

یارسان مدیا

22.7.2021

مصادف با 31.4.1400

شورای مرکزی سازمان دموکراتیک یارسان

چند روز پس از اعلام آتش‌بس و پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت، در صبحگاه ۳۱ تیر ۱۳۶۷ روستای زرده جزو حوضه استحفاضی شهر ریجاب، شهرستان دالاهو در حدفاصل حدود ۱۴۰ کیلومتری استان کرمانشاه به وسیلهٔ پنج بمب‌افکن های بعث, مسلح به بمب‌های شیمیایی مورد حمله قرار گرفت. (لااقل آنچه در اذعان عمومی مشهور است و برخی شبعات دیگر نیز بین عموم از جمله بدلیل حضور برخی جریانات سیاسی و ضد نظام مختلف در منطقه در آن برهه زمانی ممکن است توسط نیروهای نظامی ایران این واقعه رخ داده باشد) در این حمله بیش از دویست و پنجاه تن از مردم که برای برگزاری جشن آیینی پیروان آیین یارسان در محل حضرت داوود و بارگاه بابایادگار گردآمده بودند، جان خود را از دست دادند و ۱۱۰۰ تن نیز زخمی شده یا به عوارض ناشی از استنشاق گازهای سمی دچار شدند.

به مناسبت سالروز بمباران شیمیایی زرده

با توجه به اینکه روز مزبور، روز برگزاری جشن آیینی بوده‌است، علاوه بر مردم روستا، از روستاها و شهرهای مجاور دیگر نیز جمعیتی برای انجام فرایض آیینی در آنجا گرد هم آمده بودند‌. جمعیت زرده در آن زمان بین ۱۵۰۰ تا دو هزار تن بوده‌است. تعدادی از بمب‌ها با فاصله اندکی در انتهای روستا فرود آمدند، اما یکی از بمب‌ها بر روی چشمه آب این منطقه که به نام چشمه غسلان مشهور است فرود آمد و افرادی که از آب آن استفاده کردند دچار عوارض وخیمی شدند.

در همین روز، همزمان با زرده، روستاهای نساردیره، نساردیره سفلی و شاهمار دیره از توابع شهرستان گیلانغرب، شیخ صله از توابع شهرستان ثلاث باباجانی، دودان از توابع شهرستان پاوه و روستای باباجانی از توابع شهرستان دالاهو، همچنین برخی حواشی و روستاهای اطراف شهرستان سرپلذهاب از جمله ثلاث باباجانی نیز مورد حمله شیمیایی مشابهی قرار گرفتند.

اکنون پس از سی و یک سال از گذشت این واقعه اثرات روانی، جسمی، داخلی و حتی موروثی نیز بر مردم بخصوص اهالی بومی آشکار است. نه تنها نیروهای پیشین حکومت عراق(بعث) پیگیر این مساله نبوده و خسارات را جبران نکردند حتی نهادهای وابسته به سیستم جمهوری اسلامی ایران که این مساله به آنان مربوط است بصورت تمام و کمال پاسخگو نبوده و تا جایی این رخداد کتمان شده که نزدیک به فراموشی سپرده شدن است. نه تنها مساله جانباختگان در این مهم بلکه حق و حقوق اولیه، ذاتی و کرامات انسانی اشخاصی که پس از گذشت سە دهه هم خود و نیز فرزندان و نسل بعدشان نیز از ضایعات این اتفاق تلخ رنج میبرند هر روز بیش از پیش در حال پایمال شدن است.

به مناسبت سالروز بمباران شیمیایی زرده

سازمان دموکراتیک یارسان، به تمامی جریانات آزادی خواه سیاسی و همچنین نهادهای حقوقی بین المللی اعلام می داریم نه تنها تلاش خود را خواهیم کرد برای بدست فراموشی نسپردن چنین ضایعه تلخ تاریخی بلکه این عمل را حمله ی بمباران شیمیایی و عدم رسیدگی به وضعیت را پس از دهه ها محکوم کرده و چنین اعمالی را برعلیه هر جامعه را ضد بشری و خلاف شئونات انسانی می دانیم.

نام و یاد جان باختگان گرامی و بامید پیگیری برای کسب سلامتی مادی و معنوی بازماندگان.

شورای مرکزی

سازمان دموکراتیک یارسان

یارسان مدیا

بازدیدها: 693

دیدگاهتان را بنویسید