Home / پانل آزاد / سازش و محافظه کاری تا به کی؟ و برای چه؟!

سازش و محافظه کاری تا به کی؟ و برای چه؟!

یارسان مدیا
10.09.2020

سید پیمان پدرود

دور دوم انتخابات نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در جمعه آینده مورخ ۱۳۹۹/۶/۲۱ در برخی از شهرهای ایران از جمله تعدادی از حوزه‌های انتخابیه شهرهای یارسانی نشین برگزار می‌شود و بسیار مهم است که مردم یارسانی عزیز همانند سایر مردم تحت ظلم و ستم ایران نه تنها در این نمایش تبلیغاتی سیاسی رژیم شرکت نکنند، بلکه به سهم خود در آگاه‌سازی اطرافیان خود  در خصوص ضرورت تحریم چنین مشارکت‌هایی کوشا باشند.

البته در تمامی دوره‌های پیشین  انتخابات مجلس، شورا، ریاست جمهوری و… بسیاری از مردم فهیم و آگاه یارسانی به جهت نشان دادن انزجار خود از حاکمیت در قبال ظلم و ستم و تبعیض‌های موجود و مخالفت با اصل نظام از شرکت در اینگونه انتخابات نمایشی خودداری کرده‌اند. در  این زمینه فعالان مدنی یارسان نقش موثری داشته، به‌طوری‌که با آگاه‌سازی مردم پیرامون خود نسبت به حقوق تضعیف شده‌شان، به عنوان اولین و مهم‌ترین راهکار نافرمانی‌های مدنی از جمله عدم حضور در چنین کارناوال‌های حکومتی را توصیه نموده‌اند. و در مواردی هم به جهت اعتراض به اهانت‌ها و ستم‌های وارده به مردم یارسان و همچنین به منظور بیدار کردن ذهن‌های خفته، جان عزیزشان را فدا نموده‌اند.

اما متاسفانه همواره بسیاری از بزرگان و پیران محترم یارسان که دارای جایگاه ویژه‌ای نزد اغلب مردم یارسان هستند، در این‌گونه نمایش‌های حکومتی خواسته یا ناخواسته مطابق میل حاکمیت رفتار نموده و ضمن تشویق مردم یارسانی به شرکت در انتخابات، از برخی کاندیداها مستقیم یا غیرمستقیم حمایت کرده‌اند. کاندیداهایی که اولین شرط گزینش‌شان اطلاعاتی بودن و وابسته بودن به نظام ولایت فقیه می‌باشد، نظام ولایی که آیین یارسان را با حدود ۳ میلیون نفر از پیروان به رسمیت نمی‌شناسد.

البته با توجه به فضای سیاسی کشور و علنی شدن نفرت همگان از رژیم جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر و همچنین آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی مردم توسط فضای مجازی و فعالان مدنی یارسان و برداشته شدن نقاب تمامی کاندیداهای رانت‌خوار و اطلاعاتی خوشبختانه در این دوره از انتخابات بزرگان یارسان حداقل از هیچ کاندیدایی حمایت نکردند که این خود یک گام به پیش است. اما کماکان بعضاً مردم را به حضور پرشور در انتخابات دعوت نمودند. هرچند واضح است در برخی موارد فشارهای حکومتی و امنیتی باعث این فراخوان‌ها می‌شود، اما دلیل آن هرچه باشد بسیار مخرب برای جنبش‌های سراسری اخیر می‌باشد، جنبش‌هایی که آینده مردم یارسان نیز جدا از آن نیست. ضمن آنکه این فراخوان‌ها و مشارکت مردم یارسان در انتخابات به معنای نفی کردن ظلم و فشار و تبعیض حاکم بر مردم یارسان می‌باشد بگونه‌ایی‌که انگار نه انگار مردم یارسان در قانون اساسی جمهوری اسلامی شهروندان درجه چندم هستند و در این قانون غیر انسانی به رسمیت نیز شناخته نشده‌اند. و تا وقتی حق نفس کشیدن دارند که هویت واقعی خود را مخفی و با هویت مسلمان خود را معرفی نمایند که در آن صورت هم با کمی ارفاق باز در حاشیه خواهند بود.

بنابراین با قدرت می‌گوییم و می‌خواهیم بزرگان آئین یاری نیز بدانند که مردم آگاه یارسان دیگر به هیچ قیمتی ستم، تبعیض، فساد و دیکتاتوری حاکمیت را تحمل نکرده و نه تنها در انتخابات و سایر نمایش‌های مضحکه رژیم شرکت نخواهند کرد بلکه همگام با سایر مردم ایران و حتی با انگیزه‌ای مضاعف در جنبش‌های اعتراضی کشور اعم از اعتصابات کارگری،  تحصن های صنفی و دانشجوئی و سایر حرکتهای اعتراضی دیگر تا رسیدن به آزادی و نابودی جمهوری اسلامی شرکت خواهند کرد.

سید پیمان پدرود

شهریور ۱۳۹۹

بازدیدها: 70