Home / آرشیو سایت / انقلاب اسلامی یا یک کابوس ترسناک!

انقلاب اسلامی یا یک کابوس ترسناک!


یارسان مدیا
‏چهارشنبه‏، 05‏ فوريه‏ 2020

احمد مرادی:
وقوع انقلاب اسلامی ایران در سال ١٩٧٩ نه تنها سبب دگرگونی کلی سیستم سیاسی، بلکه موجب اختلال فرهنگی و گسستگی بافت های اجتماعی اقشار و گروهای اتنیکی و دینی در این سرزمین چند فرهنگی شد.

گذر از نظام پیشین ایران تا پیروزی این انقلاب بدون هزینه نبود، اما میزان تلفات جانی و مالی در مسیر این دگرگونی عظیم کاملا بستگی به دیکتاتور حاکم وقت داشت، که او تا کجا خواست به خاطر حفظ قدرت دست به جنایت علیه شهروندان بزند. پیداست که در این مورد، تاریخ نانوشته ایران بر خلاف آنچه سردمداران این حکومت در کتابهای درسی بر مغز دانش آموزان فرو می برند و تاریخ سازی میکنند قضاوت میکند. اما هزینه وقوع این انقلاب و ایجاد این حکومت ظالم اتفاقی بود شاید اجتناب ناپذیر، و آموختن این درس عبرت انگیز برای ایرانیان اسلام زده و دیکتاتور پرور ضرورت تاریخی داشت. تداوم ٤١ سال عمر این رژیم برای نسلهای که  آن را تجربه میکنند زیاد است، ولی در گذر تاریخ پر تلاطم ایران زمین، هرچند اتفاقی ناگوار و پرهزینه بود، اما کوتاه مدت و آموزنده است.

بطور معمول  تغییر و تحولات بعد از انقلابها در جهت منافع و خواست انقلابیون و قشر های ستم دیده که از وضعیت سیاسی و اجتماعی موجود ناراضی هستند پیش میرود. ” انقلاب فرانسه (١٧٨٩-١٧٩٩) از جمله انقلابهای موفق دنیا است که بعد از پیروزی آن مردم نقش خود را در تعیین نوع حکومت حفظ کردند و به دنبال سقوط نظام سلطنتی اقدام به ایجاد جمهوری دمکراتیک فرانسه کردند که یکی از خاصیتهای مهم آن لائیسیته (عدم دخالت دین در امور دولتی و دولت در امور دینی). اما انقلاب اسلامی ایران چنین پیروزی برای مردم ایران به دنبال نداشت و در واقع آیت الله خمینی آن را به فرایند انتقال قدرت از نظام پادشاهی به یک رژیم استبداد مذهبی تبدیل کرد. او در یک روند همدستان انقلابی خود را یکی پس از دیگری با کشتن یا انزوا کردن از میان برداشت و نظام مورد نظر خود، “ولایت فقیه” را بر مردم ایران تحمیل کرد.

در چهل و یکمین سالگرد این اتفاق تلخ هستیم، چرا انقلاب شد، قبل از آن چه داشتیم، و چرا دست آورد این انقلاب چنین رژیمی شد؟ آثار و پیامدهای منفی و زیانبار آن، مهمترین سوالاتی و چون و چرا های هستند که ذهن اکثر ایرانیان را هر ساله در این روزها به خود مشغول میکند. دست آورد انقلاب واضح و روشن است، اگر ما تنها اعتراضات آبان ماه گذشته را مد نظر بگیریم  و شیوه برخورد نیروهای امنیتی با مردم معیار مشروعیت این حکومت قرار دهیم در خواهیم یافت که تا چه اندازه این حاکمان غیر مردمی و استبدادی هستند. نیروهای “آتش به اختیار” ولی فقیه در طول چند هفته زیادتر از ٢ هزار نفر از فرزندان این مملکت که برای سر دادن فریاد فقر به خیابانها پای نهاده بودند به قتل رساندن و هزاران نفر دیگر بازداشت کرده که سرنوشت بسیاری از آنها هنوز نامشخص است.

تلفات جانی و خسارت مادی و معنوی که این رژیم بر پیکر ایران و شهروندان این کشور وارد کرده است جبران ناپذیر و بر شمردن همه اینها در ظرفیت یک مقاله نیست، اما حتی اگر به طور سطحی به آن اشاره کنیم عمق این فاجعه سرسام آور که مردم ایران از این انقلاب و حکومت برآمد از آن متحمل شده اند آشکار میشود. قرار گرفتن ایران در راس جدول تعداد اعدام ها به نسبت جمعیت، و دست نشانده شدن این حکومت از جمله فاسد ترین حکومتهای جهان، تنزل شرایط معیشت اکثر شهروندان تا رده کشورهای فقیر جهان مثل سومالی. روی آوردن مردم به کارهای مشقت بار و مخاطره انگیز مثل “کولبری”، توضیح نابرابر ثروت که سبب فحشا و دزدی و خشونت در جامعه شده است، همگی حاصل این انقلاب گمراه است و باید همه این نابسامانیهای اجتماعی در کارنامه این مؤمنین که مهر نماز به پیشانی آنها لکه خورده است ثبت کرد.

آیت الله خمینی دریافته بود که اگر مردم ایران روند توسعه و تکامل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را پا به پای کشورهایی دنیا  طی بكند نمی توان یک حکومت عقب مانده دینی را بر آنان تحمیل و آن را در کشور تثبیت کرد. او به همین منظور دست به بکارگیری سیاستهای برنامه ریزی شده و دراز مدتی زد تا بتواند به وسیله آن در حال و آینده پایگاه قدرتش را مستحکم كند. تعیین امریکا بە عنوان دشمن فرضی و اسرائیل ستیزی، گسترش تبعیضات جنسی، مذهبی و ملی، گسترش فقر و نابرابری و فشار بر زنان و تحمیل پوشش اسلامی بر آنان، سیاستهای بود که رهبر انقلاب برای زیر سلطه در آوردن کل جامعه ایران در پیش گرفت.

همچنین، بنیانگذار حکومت اسلامی می دانست که ممکن نیست در كنار روابط عادی با جهان آزاد، بخصوص آمریکا و اسرائیل ماشین تولید ناآگاهی را بكار گیرد تا خواسته هایش را آسانتر بر جامعه ناآگاە ایران تحمیل كند. خمینی در راستای یک فرایند بحران آفرینی با کشورهای نامبرده اقدام به به گروگان گرفتن دیپلمات های سفارت امریکا در تهران در اوایل انقلاب کرد و نهال دشمنی را با این كشور کاشت، به این ترتیب دشمنی با این اول قدرت اقتصادی جهان و ضدیت با دمکراسی های دنیا به سنگ بنای این نظام تبدیل شد. به تدریج هر نوع تحرک آزادیخواهانه مردم ایران را به این ” دشمنان فرضی” ربط داد و آن را سرکوب كرد و همزمان كمبود و كاستهای جامعه را حاصل تحریم اقتصادی و دشمنی دیگر کشورها با ملت ایران معرفی کرد. ادامە این تنش آفرینی، اسرار خمینی به تداوم جنگ ایران و عراق بود،  صدام حسین رئیس جمهور وقت عراق بعد از دو سال رویاروی خونین حاظر به پذیرش آتش بس و عقب نشینی به پشت مرزهای بین المللی شد، اما رهبر انقلاب اسلامی با پافشاری به تداوم آن صدها هزار نفر دیگر را به کشتن داد و خسارات مالی فراوانی به بار آورد، چونکه او این جنگ برای ادامه حکومت اسلامی “نعمت” دانست.

همانطور که اشاره شد، تبعیض به یکی از اصول مهمی تبدیل شده است که حفظ این نظام به گسترش آن بستگی پیدا کرده است. برجسته کردن اختلافات مذهبی و ملی به امر روزمره کار بدستان حکومت اسلامی تبدیل شده است کە شهروندان را بر مبنای آن طبقه بندی میکنند و یک قشر از جامعه را مبتلا به توهم تو خالی کردەاند که گویا بر دیگر شهروندان برتری دارند. بنا براین فرضیه این گروه کە از نوع مسلمان شیعه هستند خود را وارث و صاحب انقلاب میدانند و برای حفظ این موقعیت در پشت نظام می ایستند و در روز مبادا در تظاهرات حکومتی شرکت میکنند و موقع سرکوب ” آتش بە اختیار” و تا دندان مسلح میشوند و از انجام هیچ جنایت و یا نقض حقوق بشر ابایی ندارند.

شاخصهای دیگر تبعیض در حکومت اسلامی که بسیار شبیه به نظام آپارتاید در افریقای جنوبی میماند، بە هاشیە راندن کردها و دیگر ملیتهای ساکن ایران و محروم کردن اقلیتهای دینی مانند یارسان و بهائی از امکانات شغلی و دیگر فعالیتهای سیاسی و اجتماعی است که شرح مفصل این نابرابریها در این مقاله گنجانده نمیشود، تنها لازم است اضافه بکنم که نتایج یک نظر سنجی که پژوهشگران سوئدی در 80 کشور انجام داده اند، ایران اسلامی دومین کشور جهان در نظر تبعیض نژادی و مذهبی است.

از جمله نعمتهای دیگری که از انقلاب اسلامی نصیب ملت همیشه در صحنه ایران شده است گسترش خشونت، فقر، فحشا و دزدی که سر تا سر جامعه را فرا گرفته است میباشد. این حکومت حتی توانسته است کە این اوضاع فلاکت بار را هم در خدمت تداوم زمامداری خود بکار گیرد. طوری که تنها را باقیمانده برای رسیدن به سعادت و خوشبختی خدمت به نظام و پشتیبانی از سیاستهای آن است.

فشار بر زنان و تحمیل پوشش اسلامی بر آنان یکی دیگر از سیاستهای ویرانگر این نظام اسلامی بوده است. پیشرفت زنان در كسب علم و آگاهی اجتماعی كه میتواند این قشر نیرومند جامعه را نسبت به حقوق خویش اگاه كند و آنان را به یک تهدید جدی برای ادامه عمر رژیم زن ستیز ولایت فقیه تبدیل كند همیشه مایه نگرانی این نظام مرد سالار بوده است. حکومت آخوندی به منظور تحت فشار قرار دادن زنان ایرانی مسئله پوشش اسلامی و رعایت حجاب را به دغدغه بزرگی برای آنان تبدیل كرده اند و به منظور زیر سلطه قرار دادن نیمی از جامعه و به اصطلاح ارتقا امنیت اجتماعی نیروهای  سرکوب گر خود را بر جان زنان و دختران می اندازند و آنان را مجبور می کنند تا دست از خواسته های اصلی خود كه حق برابر با مردان در تمام شئون زندگی است بردارند. همزمان رژیم حضور گسترده نظامی خود را بر جامعه به این بهانه حفظ می كنند. و به این ترتیب حکومت ولایت فقیه مسئله کنترل پوشش زنان ایرانی كه می بایستی یک امر خصوصی تلقی میشد را به دیگر پایگاه قدرت خود در جامعه ایران تبدیل کرده است.

در مجموع میتوان گفت که بنیان گذار حکومت اسلامی برای تثبیت پایه های نظام اسلامی بدون کوچکترین توجەی بە مناسبات سیاسی و وابستگی های اقتصادی بین المللی کە در جهان امروز برای رشد اقتصادی و تبادل تجربه های علمی ضرورت دارد پایەهای قدرت خود را بر اپارتاید جنسی، مذهبی و ملی، گسترش فقر و بنیاد گرائی در جامعه بنیاد نهاده است و ادامه حیاط رژیم کاملا بستگی به حفظ این مناسبات داده است و قشری مذهبی را بر زندگی خصوصی و عمومی ایرانیان مسلط کرد است تا بتوانند این پایه های ظلم را محفوظ بدارند. همزمان، تحمل این زندگی فلاکت بار روز به روز برای ایرانیان دشوارتر میشود و در نتیجه، تنها راه باقیمانده مبارزه تا سقوط این استبداد مذهبی است.

اما آیا سقوط نظام اسلامی و از سر رفتن این کابوس به درس عبرتی میشود که پایان فرد پرستی و دیکتاتور پروری را با خود به ارمغان بیاورد؟ اگر اینطور شود میتوان این درس عبرت انگیز را تنها دست آورد مثبت انقلاب قلمداد کرد.

به امید آزادی آزادیخواهان

احمد مرادی

‏چهارشنبه‏، 05‏ فوريه‏ 2020

Visits: 190

8 comments

 1. I visited multiple blogs except the audio quality for audio songs current at this web
  page is actually wonderful.

 2. Hi there, all is going fine here and ofcourse every one
  is sharing data, that’s really excellent, keep up writing.

 3. It’s really a great and helpful piece of information. I’m
  satisfied that you just shared this useful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 4. If some one wants to be updated with newest technologies after that he
  must be pay a visit this website and be up to date daily.
  cheap flights 32hvAj4

 5. Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some
  of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be
  book-marking and checking back frequently!

 6. You really make it seem so easy along with your presentation but I find this topic to be
  really something which I believe I’d by no means understand.
  It seems too complex and extremely wide for me. I’m having a look ahead on your next publish,
  I will try to get the grasp of it!

 7. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know
  your situation; many of us have developed some nice practices and we are looking to
  trade techniques with other folks, be sure to shoot me an email
  if interested.

 8. Wow! At last I got a web site from where I be able
  to in fact obtain helpful facts concerning my study and knowledge.

دیدگاهتان را بنویسید