Home / آرشیو سایت / نگاهی گذرا بە مهمترین رویدادهای ایران در ماەهای خرداد و تیر

نگاهی گذرا بە مهمترین رویدادهای ایران در ماەهای خرداد و تیر

یارسان مدیا
‏07‏.07‏.2020

کمیسیون تبلیغات و انتشارات سازمان دموکراتیک یارسان

در طول دو ماه گذشته حوادث و رخدادهای مختلفی در عرصه داخلی و بین‌المللی برای ایران به وقوع پیوست.

از جمله مسایل مربوط به بین‌المللی می‌توان به حمله به مقرهای سپاه پاسداران و شبه‌نظامیانی که بصورت نیابتی در جهت منافع جمهوری اسلامی در کشورهایی مانند عراق و سوریه می‌جنگند اشاره کرد. همچنین بحث برجام و نشست سران پنج باضافه‌ی یک که باز مجدداً از سر گرفته و با توجه به سخنان مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا دال بر فشارهای مضاعف بر حکومت جمهوری اسلامی است.

با توجه به اوضاع رسیدن به بن‌بست در عرصه‌ی تقابل سیاست خارجی و بین‌المللی، این عامل موجب گشته که وضعیت داخل ایران نیز دستخوش رخدادهایی مختلف شود.

حوادث آتش‌سوزی در مناطق مختلف کشور. از جمله آتش‌سوزی جنگل‌های رشته کوه‌های زاگرس، پارک چیتگر، یکی از بیمارستان‌ها در پایتخت کشور از جمله آنان؛ لازم به ذکر است که در پی این آتش‌سوزی‌ها ده‌ها تن جان خود را از دست دادند.

با توجه به فیلم‌هایی که روزهای اخیر در رسانه‌های جمعی پخش شد، نشان از آن دارد که سپاه پاسداران به وسیله‌ی آتش زدن با وسایلی از جمله پهباد نقش اصلی این سناریو را بازی کرده است.

مورد بسیار مهم دیگر می‌توان به انفجار در نیروگاه اتمی نطنز اشاره کرد، که هنوز در سکوت نهادهای مطلع وابسته به حاکمیت درباره پاسخگویی و شفاف‌سازی، چند و چون قضیه در حالتی از ابهام به سر می‌برد.

از سوی دیگر، با توجه به کاهش و سقوط بی‌سابقه‌ی ارزش ریال و نوسانات شدید در بازار ارز، نشان‌دهنده فروپاشی مطلق اقتصاد کشور است. در طول چهل و پنج روز گذشته، قیمت تقریبی دلار از صدهزار ریال به دویست هزار ریال را پشت سر‌نهاد. در تورم بیش از چهل و یک درصد دستمزد کارگر از یک میلیون و پانصدهزار تومان تنها سیصدهزارتومان افزایش یافت. همچنین، با توجه به آمار و اخبار رسانه‌ها و نهادهای خبری و حقوق‌بشری داخلی و خارجی از اعتراضات و اعتصابات اصناف و سندیکاها، نشان از عدم پرداخت معوقات و دستمزد صدها هزار کارگر و کارمند در سه ماهه اول سال ۱۳۹۹ هجری شمسی دارد.

کمیسیون تبلیغات و انتشارات سازمان دموکراتیک یارسان باور دارد که شالوده کنترل و حفظ حکومت نه تنها در عرصه بین‌الملل، بلکه در عرصه‌ی داخلی هم در بالاترین حد ممکن خود در طول چهل و یک‌سال گذشته از دست سردمداران ارابه قدرت قصبی خارج شده است.

در ماه‌های گذشته فضای رعب و وحشت و جوّی امنیتی و حاله‌ای از خشونت بر کشور سایه انداخت.

دستگاه‌های امنیتی و ظابطان قضایی بدون اقماض دست به تهدید جامعه زدند و اعلام کردند که هرکسی به اوضاع کشور اعتراض کند و به خیابان‌ها بیاید قلع و قم خواهد شد. قوه قضاییه هم به واسطه احکام صادره و رسیدن برخی از آنان به دادگاه اجرای احکام خط و نشان‌های خود را کشید. از جمله آنان اعدام هدایت عبدالله پور زندانی عقیدتی سیاسی، حکم مفسد فی‌الارض برای سه تن از بازداشتی‌های اعتراضات ۱۳۹۸ است. در این بین، جامعه یارسان هم سهم خود را از این ناعدالتی و تبعیض برد. از جمله تبعیضات روا شده می‌توان به محکومیت شهرام صفری روزنامه‌نگار و مدیر رسانه‌ی راویژپرس به ۹۱ روز زندان، حکم چهل ضربه شلاق به علی قدمی عضو شورای شهر الوند از توابع استان قزوین به دلیل جوابیه توهین امام جمعه الوند که پیروان آئین یاری را نجس خطاب قرار داده بود، همچنین انتقال مژگان کاووسی، نویسنده و پژوهشگر اهل کلاردشت به زندان برای تحمل ۷۶ ماه حبس که ۳۶ ماه از حکم قطعی و تعزیری و مابقی تعلیقی است.

همانگونه که مشاهده کردیم این تنها گوشه‌ای از رخدادهای پیش آمده طی کمتر از دوماه گذشته است، اما نکته حائز اهمیت نسبت به دیدگاه سدی این خواهد بود که کشور ایران رخدادهای به مراتب دشوارتر و اما در نهایت اگر هشیاری جمعی چه در داخل و چه در خارج حفظ شود منجر به تحولاتی به سود مردم و برعلیه دستگاه حاکمه ختم خواهد شد.

کمیسیون تبلیغات و انتشارات سدی باور دارد که اعتراضات رنگ و بویی تازه به خود گرفته‌اند. اعتراضات این‌بار هم از اعتصابات و اعتراضات اصناف به جوش و خروش افتاده که می‌تواند با تمام تاسف به دلیل فقر و فشار مالی بر بدنه و توده جامعه یعنی کارگران اما حکایتی خوش‌آیند باشد. چرا که کارگران نقاط حساسی مانند کارخانجات صنعتی، معدن‌چیان، قند و نیشکر، دانه‌های روغنی، شرکت و سکوهای نفت و گاز، قطعه‌سازان و کارگران شهرداری‌ها که به جز مساله‌ی استراتژیکی، از لحاظ مختلف دیگر نیز مانند چرخه تولید و عرضه کالا و خدمات عمومی در توازن و اهرم سیاست اقتصادی و مدیریت داخلی کشور نقش مستقیم دارند بصورت پراکنده در این بازه زمانی دست به اعتراض زده‌اند. کمیسیون تبلیغات و انتشارات باور دارد اگر فاز جدید اعتراضات که می‌بایست به مرحله اصلی یعنی اعتصاب و تحصن هماهنگ در زمانی نامحدود برسد و جریانات سیاسی خارج از کشور نیز که به نقطه‌ای تو

افق در عرصه بین‌المللی برای سرنگونی کامل حکومت جمهوری اسلامی رسیده‌اند با هر آن ابزار از این تحصن و اعتصابات اصناف و پیوند توده مردم به این جنبش سراسری حمایت کند، در نهایت استخوان‌های درهم شکسته‌ی دستگاه حاکم فرو خواهد ریخت.

کمیسیون تبلیغات و انتشارات سازمان دموکراتیک یارسان

بازدیدها: 692